stránky

13. 2. 2016

Zo zákulisia príbehov #2: Valentínske vydanie

Áno, áno...už sa to blíži. Sviatok zaľúbených nám klope na dvere. Nechápem, ako to niekto môže oslavovať. Keby mi môj milý pripravil úžasnú romantickú večeru pri sviečkach a priniesol kyticu ruží, obliala by som ho studenou vodou a kvety mu oplieskala o hlavu. Aké tuctové. Ale dosť bolo negativizmu.

Prinášam Vám dalšiu časť projektu od Lyn a Moon, Zo zákulisia príbehov, kde si zoberieme na mušku naše spisovateľské projekty. Ak máte záujem, hocikedy sa môžte prihlásiť, nevadí, že ste premeškali tému na január, Spisovateľské predsavzatia. Taktiež sa môžte zúčastniť súťaže u Lyn a pomôcť s otázkami na marec u Moon.

Najskôr som bola rozhodnutá, že februárovú tému vynechám. Hoci sa venujem viacerým projektom, v žiadnom z nich nemá romantika/láska svoje čestné miesto. Ale nakoniec som to celé prehodnotila, zvážila pro a proti. Otázky sú teda nasledovné...
(Opäť sa budem venovať novelke Asdryine cesty tmou, pretože som všetky svoje príbehy zamkla do šuplíka. Tisíc tieňov, Šepot vetra, Krv a Slzy, zbierky jednodielok a básni, všetko. A navyše má ďalšiu výhodu. Hoci je Asdrya pomätená, trpí samovraždnými sklonmi, má na rukách krv svojich príbuzných a  je skôr sprostredkovateľ príbehu ako riadna hlavná hrdinka, je asi jedinou postavou, ktorú za protagonistku môžem považovať...)


1. Aké vzťahy mali v minulosti tvoje postavy? 

Ako som už spomínala v prvej časti tohto projektu, všetko sa začína tým, že Asdrya zomiera a reinkarnuje sa do iného sveta. Na svoj predošlý život si (takmer) vôbec nepamätá. Jej minulosť nebudem rozoberať. Takže...who knows?

2. Stali sa tvojim postavám nejaké trapasy v súvislosti so vzťahmi?

Počíta sa to, že jednému chudákovi vysali dušu, spravili z neho stroj na zabíjanie a on neskôr podrezal hrdlo žene, ktorá ho milovala? Už strácam prehľad o význame slova trapas. Príde mi to skôr tragicky.
Nie, žiadne trapasy.

3. Potrpí si hlavná hrdinka/ hlavný hrdina na romantické gestá?

Asdrya je autobiografická postava (všetko je podané veľmi alegoricky), čiže nie. Ružiam by pravdepodobne ostrihala hlavičky ako Morticia Addams, alebo si ich nechala na horšie časy. Viete, ako to chodí...príde mor, po ňom aj hladomor a v takých chvíľach sa môžu aj vysušené kvety zísť.

4. Čo by povedali tvoje vedľajšie postavy na to, keby sa hlavní hrdinovia dali dokopy?

Nuž... v svete, ktorý som vymyslela, sa vzťahy veľmi neriešia. (Nepíšem žiadnu hlúpu YA fantasy novelu.) Po Asdryi bude túžiť Kelrad, syn miestneho kata, ale Asdrya veľmi obletovaná nebude. Vďaka nedorozumeniu ju totiž budú považovať za milenku vládnuceho. Ale ona bude mať iné starosti.

5. Ako by sa tvoja hlavná postava vyrovnala so stratou chalana/baby alebo potenciálneho partnera? (prípadne s rozchodom?)

S rozchodom určite ľahko. I keď má Asdrya psychické problémy, nezrútila by sa. Nie je to hrdinka typu rozišiel sa so mnou, má inú, nie som dostatočne príťažlivá, nezostáva mi nič iné len si teraz podrezať žily.
Asdrya má akúsi zvláštnu kombináciu schizofrénie a psychopatie. Nezvykne sa citovo viazať. Na nikoho. Ale ak by bola nejaká jej blízka osoba zavraždená, zaiste by vrahov chcela vidieť trpieť. Aj ak by bola táto smrť náhodou. Ona by (ne)vinného našla za každých okoností.

6. Akú úlohu zohráva romantika v tvojom príbehu?

Takmer žiadnu. Romance je pre mňa brak. V akejkoľvek podobe. Iste, láska patrí k životu, viem. Ku koncu si budeme môčť povšimnúť tragický príbeh lásky, ale len kvôli napätejšiemu zakončeniu. Myslím, že by sa príbeh bez tohto prvku zaobišiel. Koniec koncov Asdryine cesty tmou je dark fantasy.


7. Čo by spravila hlavná hrdinka, keby sa o ňu bili dvaja muži?

Jednému z nich (alebo aj obom) by dala na známosť, že nemá záujem.

Nikdy nie si nie si sama, moja drahá, tienistá pani odhalila rad rovných zubov. Tiene prišli, aby ťa vzali do tanca, tiene ťa neopustia, tiene ťa sledujú.
Miestnosť pohltil železitý pach krvi a Asdrya sa snažila zastaviť vodopády sĺz, ktoré sa jej valili z očí. Ešte chvíľu a zadusí sa. Ó, sladké vykúpenie!


8. Čo si myslíš o milostnom trojuholníku?

Ak romance považujem za brak, milostné trojuholníky sú číre zlo. Nielenže sú všadeprítomné, sú otravné a sú všade a preto sú otravné, sú nereálne a pre mňa vyslovene odpad.


9. Čo by si pomyslela tvoja postava po prvom bozku s chalanom?

Prvom? Ak by sa jej dotyčný páčil, asi by prišlo to dievčenské rozčarovanie. Asi. Ak nie, jej myšlienky by sa asi uberali smerom: Ako si to vôbec mohol dovoliť?


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ak Vás projekt zaujal a tiež sa venujete písaniu, neváhajte a zapojte sa u Moon alebo Lyn :)6 komentárov :

 1. Pozerám, ty si teda romantická duša. :D Stačil mi iba ten prvý ružový obrázok a už som tak nejako tušila, čo si o tom všetkom myslíš. :D
  Tiež nechápem, načo sa vôbec oslavuje Valentín. Srdička poletujúce po messengeri, romantické knihy na GR, vydavateľstvá a páriky zverejňujúce romantické obrázky, všetky tie články. Eh.
  Fú, nechcela by som byť mužom, ktorý má záujem o Asdryu. Chudák, asi by sa natrápil, kým by niečo dosiahol :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Slovo "romantika" mne nič nevraví :D aspoň nie v súvislosti týmto všetkým.
   Vlastne nechápem -ak berieme do úvahy historické vývoje slov- čo má spoločné s romantizmom.
   Valentín je zbytočnosť. Marketingový ťah. A keď niekto niekoho miluje, prečo by to mal dávať najavo iba v jeden deň roku?
   Myslím, že by asi šiel hľadať niekoho iného :D

   Odstrániť
 2. No díík. :D Teraz mi to vyznelo, ako keby si ty písala niečo poriadne peckové a my ostatní sa tu iba serieme s hlúpymi YA fantasy novelkami, a to len preto, že sa nám v knihách páči, keď sú tam aj nejaké tie vzťahy :D :D :D :D :D
  Tvoja postava mi pripadá ako dosť necitlivá potvora, keby som bola chalan, už len kvôli tej srande by som jej doniesla nejaké kvety a čakala, čo mi spraví. :D Bolo by to rozhodne zaujímavé.

  Ty vole, tuším som ešte nestretla osobu, ktorá by povedala, že je romanca brak v akejkoľvek podobe. :D Ty si fakt antiromantik, čo? :D
  Akože ani ja nie som vyslovene fanúšik presladených romancí, ale vždy sa mi páčilo, keď bola nejaká brutálne temná kniha vyvážená aspoň tým, že sa tam objavil pekný vzťah. Bez toho by mi to asi prišlo len kruté, temné a prázdne. A ani život taký vždy nie je.
  Môžeš si myslieť, že som padavka, ale asi mám proste slabosť vyhľadávať na knihách tie dobré a krásne veci, nechcem vnímať iba temnotu. Je jej príliš veľa v realite, nechcem sa ňou nechať pohltiť aj v predstavách.
  Hádam to dáva zmysel.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak sa ti zazdalo, že sa vyvyšujem, zle si to pochopila. Je to len názor. Ktorý som neobracala voči nikomu. Presne ako vy máte radi YA knihy, ja ich rada nemám. Čím som nijak neurážala vaše diela.
   Ja nie som anti-romantik, som skôr cynik a milovníčka akcie. A Asdryine cesty tmou je skrz-naskrz dosť psycho príbeh, posplietaný prvkami inotaja. Alegoricky v ňom poukazujem na problémy súčastnosti (a reality, samozrejme).
   Keď už sme pri Asdryii, môže sa ti zdať ako bezcitná potvora. Veľa mojich postáv je takých - necnostné, no strápené. A to som ešte nevyrukovala s informáciou, že sú vlastne 2 Asdrye :D A obe sú mŕtve. Jedna z nich obracá svoj hnev proti svojmu okoliu, v krutom svete rastú jedované plody.
   Tak to má byť. Nedá sa to takto vysvetľovať, na pochopenie by si to musela čítať.

   Odstrániť
  2. Nie, mi to prišlo vtipné, je mi jasné, že si to tak nemyslela, len keď som to rýchlo čítala, úplne tak mi to vyznelo :D :D Sorry, ja si neviem pomôcť :D

   Hmm... znie to zložito a ako to nazvať. S hlbokou myšlienkou? Akože to tvoje vysvetlenie mi trochu pripomína niektoré básne, na prvý pohľad ich absolútne nechápem, ale profák nás aj tak núti hľadať hlbší zmysel, až kým ho tam fakt nevidíme. Čím nemyslím, že je to tvoje básnička, len to, ako si to opísala, mi fakt pripomína štýl, ktorým nám radili analyzovať básničky. Dúfam, že som to nevysvetlila úplne debilne :D :D :D
   Ale zase je to fajn, že takéto niečo píšeš, vidno, že nejdeš s prúdom. teda nemyslím si, že ostatní autori idú, každý má v sebe kúsok individuality, len u niektorých treba hľadať lupou.

   Odstrániť
  3. Chápem.
   Nie všetci píšu z pohľadu záporáčky.
   Máš pravdu, každý je svojim spôsobom originálny. Ja som prosto biela vrana, rada sa odlišujem. Celkom paradoxne neznášam priveľa pozornosti ale to je jedno.
   Rovnako, ako je možné v básni vidieť viac rôznych ideí, je to možné aj v podobných príbehoch. Možno tam každý nájde kúsok seba.

   Odstrániť