stránky

17. 10. 2016

Zo zákulisia príbehov #7 Prípravy na písanie

Poslednou dobou Moon Rains oxiduje na inom blogu, po iným menom, a tvári sa, že je niekto iný, no na tento nezabudla a ani nepomýšľa na to, že by ho mohla zmazať, pretože sa k nemu zaiste vráti, pravdepodobne vtedy, keď sa bude chcieť vyjadriť k nejakej knihe, alebo RPGčku. Pridáva nový diel skvelého a motivujúceho projektu Zo zákulisia príbehov, ktorý prinášajú Lyn a Moon všetkým blogujúcim pisateľom, už sa bála, že nový diel už nebude, a je šťastná, že si už vyššie spomínané slečny našli čas. Tentoraz u Lyn nájdete aj súťaž :)
Téma znie: Prípravy na písanie.1. Píšeš si plán príbehu alebo si len sadneš a ťukáš? 

Pred písaním si príbeh do detailov premyslím, ale občas sa stáva, že si sadnem za počítač a vopred stanovený plán nedodržím, lebo mi v tej chvíli napadne niečo nové, nápad, ktorý vo všeobecnosti považujem za lepší a som nadšená. Ale zväčša sa držím plánu.

2. Koľko súborov s informáciami o príbehu máš v počítači?

Žiadne. Nápady si neukladám nikam, ani do počítača, mobilu, nespisujem ich do poznámkových blokov, všetko si držím v hlave, a keďže málokedy zabúdam (raz som zabudla meno protagonistu :D), príde mi to celkom prehľadné.


3. Hľadáš fotky ľudí, ktorí sa podobajú na tvoje postavy? 

Pred nedávnom som začala podľa vzoru Tumblr vyrábať aesthetics pre moje postavy, takže si ukladám obrázky, ktoré si nejak spájam so svojimi postavam. Snažila som vyhľadávať aspoň trocha totožné FaceClaimy, ale bez úspechu. :D
Vpravo máte moje aesthetics pre Asdryu. Ten copyright tam, samozrejme, normálne nie je, a najradšej by som ho tam ani nedávala, lebo veľmi dobre neukáže, no ako mám skúsenosti z predošlých blogov, inak to nejde. Skrátka si ho odmyslite :D

4. Snažíš sa svoje postavy spoznať bližšie? (napríklad: čo majú radi alebo čoho sa boja)

Myslím, že to svojím spôsobom robí každý autor. Asi pred troma mesiacmi som narazila na súbor dotazníkov pre postavy (užitočné vecičky, naozaj...) a zistila som že obsahujú až príliš veľa otázok, ktoré o niektorých zo svojich postáv neviem zodpovedať, a začala som sa viac venovať ich poznávaniu.

5. Píšeš si nejaké poznámky k príbehu a ak áno, kam si ich zapisuješ?

Ako som už spomínala, tu. *zatvári sa smrteľne vážne a poklepká si ukazovákom po spánku* :D


6. Je pre vás náročné začať písať nový príbeh?

Vlastne ani nie. Písať nový príbeh je pre mňa jednoduchšie, ako dokončiť tie staré. V jednom z predošlých dielov Zo zákulisia príbeh som spomínala, že som ešte žiaden príbeh nedokončila. Stále to platí :D
Ale začať písať niečo nové ma vždy viac baví, ľahko sa do príbehu ponorím. Až sa potom dostanem do štádia, kde by opäť uprednostila iný. Ale zaprisahala som si, že ACT dám, tak to dám.


A čo vy? Píšete si poznámky k príbehu a informácie o ňom si ukladáte do počítača, alebo ich máte len v svojich myšlienkach?

1 komentár :

  1. Začať je ťažké, ale dokončiť niečo je zázrak. :D Ja to viem aj podľa seba, doteraz nechápem, ako sa mi podarilo vyhrabať z hlavy toľko drístov a poukladať ich na stránky tak, aby (väčšinou...dúfam) dávali zmysel. Len furt mám dosť veľké problémy s dĺžkou a potom mi veľmi dlho trvá škrtanie a vyraďovanie zbytočných scén.

    Uf, tuším som to už spomínala, ale brala by som tvoju pamäť :D Aj keď zatiaľ sa mi nestalo, že som zabudla meno protagonistu, tak možno sa ti tam niečo babre. Doplň vitamíny, aby si neskončila pri tom, že si budeš musieť značiť všetko do zložiek a poznámkových zošitov :D :D

    OdpovedaťOdstrániť